Blíží se olympijské hry v Riu. Pojede na ně i česká stolní tenistka Vacenovská

Žádný další český stolní tenista zatím v olympijských kvalifikacích neuspěl. Šanci mají ještě Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov a Hana Matelová.

Iveta Vacenovská tak pojede na své druhé Hry po Londýně, kde se konala olympiáda před čtyřmi roky. V aktuálním žebřičku postupuje do Brazílie jako poslední dvacátá druhá. Kromě ní startovala na poslední olympiádě i Dana Čechová, tehdy pod dívčím jménem Hadačová.

A co další Češi?

Jančařík si v žebříčku polepšil na 71. místo světa a v redukovaném pořadí je třetím náhradníkem. Prokopcov (78.) s Matelovou (83.) jsou pátí pod čarou. Jasno o jejich postupu bude začátkem června. 

Čeští olympionici dosud nikdy medaili na Hrách nezískali. Nejblíže jí byl v Atlantě 1996 legendární Petr Korbel, který skončil čtvrtý. Stolní tenis je ovšem na letní olympiádě teprve od Soulu 1988. Nejúspěšnější zemí je bezkonkurenčně Čína, která dosud získala 47 drahých kovů včetně 24 zlatých medailí. Druhá Jižní Korea má o třicet medailí méně. Nejlepší evropskou zemí je třetí Švédsko, ovšem s pouhými třemi medailemi. Od roku 2008 soutěží na Hrách i družstva.