Nejlepší čeští stolní tenisté v historii

Rozvoj našeho stolního tenisu začal ustanovením Československé tabletenisové asociace v roce 1925. Za 90 let historie dosáhli mnozí hráči vynikajících výsledků a 5 z nich se dostalo i do Mezinárodní síně slávy stolního tenisu, sportu, který mohou pěstovat všichni bez rozdílu věku. Jsou jimi:

1. Bohumil Váňa – držitel 30 medailí z mistrovství světa, z toho 13 zlatých. Druhý nejúspěšnější hráč světové historie stolního tenisu.

2. Marie Kettnerová – držitelka 23 medailí z mistrovství světa, z toho 6 zlatých. První česká mistryně světa. Spisovatel Ota Pavel o ní napsal: „Kdekdo ji miloval, protože byla krásná a milá, a to jsou dvě vlastnosti, které se těžko hledají ve světě širém.“

3. Věra Votrubcová – držitelka řady medailí, členka slavného československého družstva žen: Fürstová, Kettnerová, Votrubcová.

4. Ivan Andreadis – držitel 9 zlatých medailí z mistrovství světa a mnoha stříbrných a bronzových medailí.

5. Ladislav Štípek – držitel 19 medailí z mistrovství světa, z toho 5 zlatých. Vynikající partner pro čtyřhru.

Zajímavosti z historie stolního tenisu

Hra podobná stolnímu tenisu byla oblíbená už před dvěma tisíci lety v Japonsku. Tamní privilegované vrstvy k ní používaly prakticky totéž co dnešní hráči: pružné míčky, pálky a stoly.

Evropě se stolní tenis rozšířil na konci 19. století v Anglii. Miniatur indoor lawn tenis game (Miniaturní tenisová hra uvnitř) získala roku 1884 své první směrnice.

První a největší herna stolního tenisu u nás – Ping-pong Club – vznikla na pražském Václavském náměstí už roku 1930. Následovala Ping-pong Sport Hall ve Vodičkově ulici, Pingpongová síň Černá růže Na Příkopě a Ping-Pong Room na Žižkově. Sport si však rychle našel cestu i na český venkov.